Poslední výstavní blok letošního roku v Domě umění v Opavě bude patřit hned dvěma umělcům. Svá díla zde představí astrofotograf Petr Horálek a sochař Daniel Klose. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 7. listopadu v 17 hodin a její součástí bude i komentovaná prohlídka obou autorů. Samotná výstava, která nese název Spiritus Universi, pak potrvá do 2. února 2025 a chybět nebude ani doprovodný program.
Umělci Horálek a Klose společně v Domě umění
„Tato výstava je syntézou děl dvou s Opavou spojených tvůrců. Fotografie Petra Horálka se doplňují s expozicí sochaře Daniela Klose, jehož díla tvoří ideální kontrapunkt k Horálkovým kosmickým vizím, přinášejíc pohled na vesmír nejen očima fotografa, ale i rukama sochaře,“ uvádí kurátor výstavy Martin Petrásek a doplňuje, že společně tvoří harmonický dialog mezi nebem a zemí, mezi světlem a hmotou.
Návštěvníci budou moci vidět unikátní kolekci fotografií Petra Horálka, jednoho z nejuznávanějších českých astrofotografů a nositele mnoha světových ocenění, díky kterým dokonce nese jedna z planet jeho jméno.
Horálkovy snímky zachycují úchvatné astronomické události i neskutečnou krásu temné noční oblohy, od jemného závoje Mléčné dráhy až po impozantní záblesky polárních září. Jeho práce spojuje vědeckou preciznost s hlubokým uměleckým citem, čímž divákovi umožňuje zažít jak estetickou krásu, tak i mystérium vesmíru. „Výstava není jen vizuálním zážitkem, ale i pozvánkou k objevování a zamyšlení nad naším místem v (ne)konečném vesmíru. Petr Horálek svými snímky zprostředkovává zážitky, které mnohým zůstanou nepřístupné – od pohledu na temné nebe až po vzácné astronomické úkazy,“ poznamenává ředitelka OKO Eva Týlová.
A zatímco snímky přenáší do míst běžně nepřístupných, tak k dílům sochaře Daniela Klose můžou mít návštěvníci blíž. Lze se s nimi běžně setkat nejen v ulicích Opavy.
„Instalace je průřezem autorovy umělecké tvorby. Zahrnuje tedy jak volné práce, tak skici a fotky interiérových a exteriérových realizací či návrhové a pracovní fotodokumentace vztahující se k sochařské problematice a práci,“ podotýká Eva Týlová.
Volná tvorba je pak zastoupená jak plastickými díly, tak velkoformátovou kresbou. Svými náměty a koncepty vychází mnohdy z barokní tradice a jakési formy existencionalismu, jenž se odráží také v mysticitě fotografií vesmíru Petra Horálka.
výstava: od 8. 11. 2024 do 2. 2. 2025 v Domě umění a kostele sv. Václava Opava
otevřeno: Út–Pá od 13:00 do 18:00 h, So-Ne a svátky od 10:00 do 18:00h
vstupné: 80 Kč / 180 Kč / 50 Kč (kombinovaná vstupenka do všech výstavních prostor OKO)
Těším se s vámi na viděnou!