O Arkádách

Arkády byly součástí zahrady komendy Řádu německých rytířů, ti přišli do slezské metropole už koncem dvanáctého století. Podloubí jeho členové modernizovali od počátku devatenáctého století, přesné datum není známo. Faktem ale je, že už v roce 1866 osmadvacet metrů dlouhé arkády stály na svém místě. Návštěvníci farské zahrady se zde schovávali před deštěm, ve sluneční výhni jim zase podloubí poskytlo příjemný stín.

V roce 1966 se arkády staly součástí parku (dnešní Dvořákovy sady) a začaly se zde pořádat výstavy nebo čtení poezie. Objekt patřil Biskupství ostravsko-opavskému, v roce 2017 byl na žádost města převeden do jeho majetku. Cílem již tehdejšího vedení radnice bylo, aby se arkády znovu proměnily na atraktivní prostor, budou chtít lidé trávit svůj čas. K tomuto účelu bylo upraveno také prostranství kolem arkád. Podloubí je také barevně nasvíceno.

Opavská kulturní organizace ve spolupráci s dalšími institucemi zde v proběhu roku realizuje několik výstav. V průběhu léta se pak návštěvníci mohou těšit na pohodové hudební podvečery nebo výtvarné plenéry.

Aktuální program